Parça Kontör Üreticileri ve Aracılar

Parça Kontör Üreticileri ve Aracılar

Yayın hayatımızın ilk makalesi olan Parça Kontör Üreticileri ve Aracılar adlı makalemizde sizlere parça kontör işi nasıl işler ve parça kontör üreticileri ile parça kontör aracıları arasında ki farktan bahsedeceğim.

Parça kontör sektörü, üreticiler ve üreticilerden api yöntemi ile kontör tedarik eden aracılar olarak ikiye ayrılır diyebiliriz. Üreticiler, parça kontör işi için gereken cihazlara ve ekipmana sahip olan kişiler için takılan bir isimdir. Parça kontör aracıları ise, üreticilerin sistemine api desteği ile bağlanıp, sistemlerine gelen siparişleri parça kontör üreticilerinin cihazlarına gönderen kişidir.

Üretici olarak parça kontör işi yapan kişilerin sahip olması gereken ekipmanı aşağıda listeleyeceğim. Bu sayede üretici olarak adlandırdığımız parça kontör işi yapanlar ile aracılar arasında ki farkı görebileceğiz. Arada ki bu fark parça kontör bayiliği almak isteyen kişiler içinde dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Parça Kontör Üreticilerinde Bulunması Gerekenler

 • Parça Kontör Web Sitesi
 • Turkcell Pos Cihazı
 • Turkcell Pos Robotu
 • Turkcell Simserver Cihazı
 • Vodafone Nkodları (nkodu sayısı fazla olması gereklidir)
 • Vodafone E-Topup Programı
 • Avea Sanal Ekran Bayiliği
 • Avea Telpa ve Mobiltel Otomat Programları
 • En az 3 kişilik bir ekip
 • Tüm bu sistemin yönetileceği bir ofis

Yukarıdaki listede yer alan ekipmana sahip olabilmek için en az 6000 TL yatırım yapılması gereklidir. Bana sorarsanız yeterlimidir, kesinlikle değildir. 1 adet pos robotunun fiyatı 1500 TL - 2000 TL arasındadır. Özellikle Turkcell kontör satışlarının diğer operatörlere göre daha yüksek olması, altyapının daha çok güçlendirilmesini gerektirmektedir. Üretici olarak yapılan satış hacmi ile aracının satış hacmi arasında çok büyük bir fark vardır. 1 adet turkcell pos robotu ile parça kontör işine girilmesi, Turkcell kontör gönderimlerin de yavaşlıklara ve müşteri memnuniyetsizliğine neden olacaktır. Bu sebepten ötürü yatırım maliyeti 15.000 TL 'yi geçmektedir. Tüm bunların yanı sıra bazı ticari bağlantılar gereklidir. Örneğin Vodafone Nkodu temin edebilmek kolay bir iş değildir. Nasıl temin edilebileceği hakkında bilgiler meslek sırrı niteliği taşıdığından yayınlamam etik olmayacaktır.

Parça Kontör Aracılarında Bulunması Gerekenler

 • Parça Kontör Web Sitesi

Aradaki farkı elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Aracı olarak parça kontör işi yapanlar, üreticilere göre daha rahat hareket etmektedirler. Aracı kişiler yukarda bahsettiğimiz ekipman ve sistem ile alakalı değillerdir. Sistemlerine gelen siparişleri, api desteği ile üreticilerinin ekranlarına gönderirler ve kontörlerine aboneye ulaşmasını sağlarlar. İşin aslına bakmamız gerekirse de bu şekilde olması gereklidir. Çünkü üreticilerin bayi ağı çoğunlukla aracı kişilerden oluşmaktadır. Perakende bayi ağı ise aracıların kontrolündedir. Üreticiler tüm bu sistemin sorunsuz bir şekilde işleyişini sağlarken, aracılar da sahada bayi ağlarını yönetmektedir. Sektörde üretici ve aracı etkin bir rol oynamaktadır. Bu sayede sistem en üst kademeden son kullanıcıya kadar sorunsuz bir şekilde işlemektedir.

Parça Kontör
Yorum Yok
11864 Okunma

Yorum Yapabilirsiniz

KATEGORİLER
SON EKLENEN YAZILAR
Kontör Dağıtım Merkezi
Roxiweb Teknolojileri
Tasarım :

Site Yazarı Google +: Hakan ÇALIKOĞLU